Lugu muuseumi loomisest on koostatud Tiiu Pihlaka ja Jüri Pärna kirja pandu ning muuseumi arhiivi dokumentide järgi.

Muuseumi asutamise eest Põltsamaale oleme eelkõige tänu võlgu Põltsama Muinsuskaitse Seltsile - 1987. a 5. oktoobril loodud seltsi põhieesmärgiks oligi muuseumi loomine ning selle nimel nähti vaeva hulk aastaid. Samal aastal sai muuseum ka esimese eksponaadi: Aleksei Katmaa annetas Põltsamaa linna 1929. a kaart-skeemi.

1990. a augustis korraldas muinsuskaitse selts Kodukandipäevad, kus oli võimalik demonstreerida juba esinduslikku näitust vanavarast - eriti Heino Joosti, Oskar Raudmetsa ning Mauno Liivi kogutust, mis praegu moodustavad Põltsamaa Muuseumi põhifondi silmapaistvama osa. Mööda ei saa vaadata ka legendaarse kodu-uurija Helle Kulli töödest - paljude tema koostatud tekstide koopiad on ka meie muuseumis - täpsemalt üks riiulimeeter.

 1991. a haarasid Aime Martinsoo ja Tiia Truumees härjal sarvist ja sisustasid huvikoolis muuseumitoa. Tähtis roll muuseumi loomisel on kahtlemata ka Põltsamaa Muinsuskaitse Seltsi esimeestel - algul oli selles ametis Toomas Pajula, hiljem Tiiu Pihlakas. Headeks nõuandjateks olid Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak ning teadusdirektor Ain Vislapuu.

1996. a loodi Põltsamaa Huvikoolis muuseumitöötaja ametikoht ning sellele asus Tiina Ausmees, 1997. a algul renditi Põltsamaa Majandusühistult laohoone lossiõuel. Heino Joost ja Jüri Pärna remontisid saali, Aime Martinsoo, Eha Tralla ning Tiia Truumees seadsid kokku ekspositsiooni ning 1997. a juulist alates sai külastajaid vastu võtta. Jüri Pärna sõnul lahendas Tiit Kulu transpordiküimused ning linnapea Margi Ein ja kultuurinõunik Ülle Koppel aitasid muuseumi loomisele igati kaasa. Muuseumi töö organiseerimiseks ja muuseumitöötaja abistamiseks loodi muuseumi nõukogu, kuhu kuulusid Heino Joost (esimees), Ülle Koppel, Tiina Ausmees, Tiiu Pihlakas ja Eha Tralla.

Muuseumi pidulik avamine toimus 9. augustil. Juba enne avamist olid toimunud Põltsamaa ajaloo konverents, ajaloohuviliste mõttevahetus ning muuseumitunnid "Rootsi aja algus Põltsamaal" Helmut Piirimäe ettekandega, "Põltsamaa portselanist" Jüri Kuuskemaa ettekandega, "230 aastat Eesti ajakirjandust" ja Karl Vervolti 150. sünniaastapäeva tähistamine.

Harrastusarheoloog Oskar Raudmets
ja muuseumitöötaja Tiina Ausmees                Jüri Pärna, Tiia Truumees, Eha Tralla, Tiiu Pihlakas
Aime Martinsoo ja Heino Joost linnapea vastuvõtul 1997. a 

Muuseumi avamine 9. augustil 1997

Saturday the 23rd. Põltsamaa Muuseum 2018 - Joomla Site Templates