Lugu muuseumi loomisest on koostatud Tiiu Pihlaka ja Jüri Pärna kirja pandu ning muuseumi arhiivi dokumentide järgi.

Muuseumi asutamise eest Põltsamaale oleme eelkõige tänu võlgu Põltsama Muinsuskaitse Seltsile - 1987. a 5. oktoobril loodud seltsi põhieesmärgiks oligi muuseumi loomine ning selle nimel nähti vaeva hulk aastaid. Samal aastal sai muuseum ka esimese eksponaadi: Aleksei Katmaa annetas Põltsamaa linna 1929. a kaart-skeemi.

1990. a augustis korraldas muinsuskaitse selts Kodukandipäevad, kus oli võimalik demonstreerida juba esinduslikku näitust vanavarast - eriti Heino Joosti, Oskar Raudmetsa ning Mauno Liivi kogutust, mis praegu moodustavad Põltsamaa Muuseumi põhifondi silmapaistvama osa. Mööda ei saa vaadata ka legendaarse kodu-uurija Helle Kulli töödest - paljude tema koostatud tekstide koopiad on ka meie muuseumis - täpsemalt üks riiulimeeter.

Muuseumi kõige traditsioonilisem osa on ekspositsioon: asjad, mida külastajatele näidatakse. Lisaks on hulk asju, mida näidatakse mõni kord - ajutise näituse käigus, sest kõik museaalid korraga välja ei mahu. Museaalid kogunevad muuseumisse enamasti annetustena. Meie muuseumi teema on Põltsamaa piirkonna aja- ja kultuurilugu ning kui mõni ese on muuseumile eriti oluline, siis ka maksame selle eest raha. Praeguseks on meil tulmeraamatutesse registreeritud ca 4100 eset, raamatut, dokumenti ning üle 4000 foto. Kõige enam esemeid on annetanud Heino ja Ninella Joost, Evald Põldmaa, Jüri Pärna, fotod on põhiliselt Helle Kulli ja Mauno Liivi kogudest. Et muuseumis asjad kasutult ei tolmu, näitab külastajate statistika: 9-10 tuhat inimest astub igal aastal meie muuseumi trepist üles (alla ka).

Friday the 22nd. Põltsamaa Muuseum 2018 - Joomla Site Templates